marcin kozłowski obrazy

Marcin Kozłowski

Studium linii horyzontu, 101 – współczesne malarstwo

Głowa malarza widziana oczami płótna 1

Łukasz Rudnicki

Stan nieważności

Kilka słów o wolności

Obraz do salonu loft

Impresjonizm, malarstwo gestu i chwili

Obraz do salonu boho

Obraz do salonu w stylu rustykalnym

Obraz do salonu w stylu Solaris Tarkowskiego

Nick Alm

Juraj Florek

19. Warszawskie Targi Sztuki

Rysować przeciwko światłu czy ze światłem?

Chris Long

Magdalena Kobierecka, 27.11 – 18.12 w Galerii 81 stopni

Tomasz Pilikowski i Oskar Dawicki – Symultana, film który nie powstał /Fragment z Jerzym Urbanem/

Martyna Czech

Malarstwo Łukasza Patelczyka część 2

Jak malować farbami olejnymi?

Rozmowa z Kamą Zboralską, na temat jej nowej książki Kierunek sztuka i kilka słów o Kompasie Młodej Sztuki

Martyna Czech, kilka słów o malarstwie artystki

Fotel 366

Jeffrey T Larson

Obraz na zamówienie

Tomasz Kołodziejczyk – kilka słów o malarstwie artysty

Łukasz Patelczyk – Kilka słów o malarstwie, część pierwsza

Swanski, grafika deski

Kompas Młodej Sztuki 2021

Michael Carson

Mieszanie kolorów – kiszony ogórek

Trzy rodzaje obrazów do salonu w stylu rustykalnym

Obraz Rzeka Bug Stanisława Baja sprzedany za 110 920 zł

Obrazy w domu budują naszą osobowość

Malarki i malarze opowiadają o swoim malarstwie, czyli cykl „Oko w oko z dziełem sztuki” Pikoteki

Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem, rozmawia Małgorzata Czyńska

Loud and Proud

Alpay Efe

Studium linii horyzontu II

Nowe kolory w malarstwie Stanisława Baja

Studium linii horyzontu VIII

Tomasz Pilikowski – dwa słowa o inspiracjach

Młoda Sztuka vs Nowa Sztuka vs Sztuka Młoda, czyli DESA, Art in House i Xanadu – trzy ciekawe aukcje które odbyły się w lipcu (2021)

Zwiedzanie pracowni artystów z Berlinartlink

Art Office – galeria sztuki z pomysłem na wynajem prac

Aukcje w DESIE – przydatny link

Pracownie do wglądu

Layne Johnson

Ewa Juszkiewicz w Christie’s

Prawo dla artystów i studentów uczelni artystycznych

Salvatore Garau i rzeźba której nie było. A może jednak jest?

Modernistyczny sen księgowego

Studium linii horyzontu I

Nie chodziłem na rysunek – Konrad Smoleński

Katherine Bradford – malarka której mówiono, że nie ma talentu

Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej

W morzu pytań

Życie z wynikiem dość dobrym

Studium błękitu XXI

Portret na zamówienie

Powinność i bunt

Salon prowansalski

Salon hampton

Salon boho

Wiktor Jackowski

Marta Nadolle

Agata Nowosielska

Karol Palczak

obraz morza i współczesne malarki i malarze

Klasycznie pojmowany obraz olejny

Obraz morza

Synteza koloru

Estakada


Malarstwo


ArtTV - sieć kanałów, audycji i tekstów o sztuce

Malarz maluje.A gdy skończy malować? Dalej żyje malarstwem. To ja, Tomasz Pilikowski jestem redaktorem naczelnym, twórcą i pomysłodawcą stroną artTV. Kiedy kończę malować szperam, obserwuję, czytam, zbieram, zapisuję, archiwizuję, kataloguję, systematyzuję, analizuję itp. Kończyło się to głównie zgrywaniem na dysk kolejnych obrazów, tekstów, dodawaniem kolejnych i kolejnych zakładek w przeglądarce, budowanie najróżniejszych baz na twardym dysku: bazy artystów, dzieł, portali poświęconych sztuce, krytyków.  Dlatego ArtTv ma być kanałem publikacji tego wszystkiego, co sobie zbieram. Materiały związane ze sztuką, czym jest malarstwo malarstwem, głównie współczesnym malarstwem. Oczywiście włączam w to tajkże zbieranie, segregowanie i prezentowanie moich obrazów. Nie chcę żeby to były jedynie obrazy, ani długie zaangażowane teksty.

Obraz do salonu

Strona ma cztery główne kierunki rozwoju: przybliżanie sylwetek współczesnych malarzy i malarek, eksplorowanie zagadnień z obrazem we wnętrzu, aktualności ze świata sztuki i wątek poświęcony zagadnieniom technicznym i temu jak malować. To co wydaje mi się bardzo ciekawe to analiza zagadnień umieszczenia obrazu w rozmaitych wnętrzach.

Obraz do salonu
to baza wiedzy poświęcona rozmaitym rodzajom wnętrz i obrazom jakie można w tych wnętrzach wyeksponować. We wszystkich zagadnieniach chodzi o łączenie fachowej wiedzy, precyzji i profesjonalizmu ze swobodą, luzem i odrobiną żartu. Nieraz publikuję jedynie dwa zdania a innym razem dłuższe wypowiedzi, podcasty i rozmowy czy próby nagrywania własnych audycji tak jak MALOstream.MALOstream to audycja która ma w sobie łączyć podsumowanie interesujących artystycznych wydarzeń z danego tygodnia i pokazywać aktualny etap moich poszukiwań twórczych. Póki co "na antenie" pojawiły się próbne trzy odcinki, ale planuję rozpocząć cykliczne jej nadawanie. Nieco podobny klimat ma inny mój pomysł na cykl audycji, czyli Biały wywiad. To forma video-podcastu w których analizuję współczesne polskie malarstwo - przybliżam sylwetkę artysty wykorzystując tzw. biały wywiad czyli  tzw. open-source intelligence. Oznacza to po prostu analizę wszelkich dostępnych publicznie informacji o artyście. Inny pomysł to Spacer z kamerą - filmy z wystaw bazujące na jednym ujęciu (nieraz z przebitkami).Zdjęcie to kadr ze spaceru z kamerą na wernisażu wystawy Coming Out - Najlepszye Dyplomy ASP. Poniższy film to analogiczna koncepcja, tylko to już nie wernisaż, a zwykły dzień wystawy w galerii sztuki. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Na wernisażu jest sporo osób, osoba twórcy, toteż buduje to atmosferę. Natomiast zwykły dzień z życia wystawy pozwala poczucuć spokój wiszących w ciszy płócien. Film z wystawy Pawła Dunala pt. Rozwój w biały dzień to przykład materiału, gdzie jest mniej osób i dlatego można poświęcić 100% uwagi na percepcję tego co kryje się pod pojęciem współczesne malarstwo Taki materiał na YouTube nie musi być substytutem wizyty w galerii, może to być bodziec, impuls do obejrzenia wystawy w świecie rzeczywistym.
Współczesne malarstwo i CARTOON NETWORK - czyli ziarno inspiracji

Przede wszystkim - jaka jest idea artTV i skąd pomysł? Pamiętam moje początki nauki języka angielskiego. Oglądałem kanał cartoon network i uczyłem się słuchając jak Dexter walczy z siostrą i jak Johny Bravo próbuje poznać koleżankę. Pamiętam jak chciałem zrozumieć, co znaczy nazwa mojego ulubionego programu i jak do wyobraźni przemówiło mi znaczenie tej nazwy. Cartoon network, czyli współpracujące, kooperujące kreskówki, cała sieć powiązań i współpracujących ze sobą kreskówek. Z tą nazwą idealnie grało logo, zaprojektowane w 1992 roku przez agencję Corey McPherson Nash.  Wyobrażałem sobie, że różni bohaterowie (Dexter, Johny Bravo, Two Stupid dogs) razem współpracują tworząc pasmo programu z kreskówkami tak jak te literki w napisie - każdy tworzy swój fragment układanki, jak puzzle czy mur z cegieł.Marzy mi się coś takiego w świecie sztuki. Program w telewizji bądź kanał na YouTube czy strona w internecie gdzie można byłoby zobaczyć mnóstwo materiałów dotyczących sztuki. Relacje z wystaw, wywiady z artystami, blogi artystów i krytyków sztuki. Kluczem do powodzenia tego pomysłu jest idea takiej sieci współpracy.  Co ważne - przewidywana sytuacja docelowa to wykorzystanie efektu synergii -  krytyk sztuki z Gdańska właśnie przesłał materiał - mastershoot z ręki z przejścia po wystawie i jego kilkuminutowa wypowiedź, sklejone nawet na szybko z wykorzystaniem aplikacji na telefonie. W tym samym czasie malarz z Zakopanego na krótkim filmiku ze swojej pracowni opowiada o pracy nad swoim najnowszym obrazem. Ideą nie jest skupianie się na jakości materiałów i dopieszczanie filmiku latami przed publikacją. Chodzi o wykorzystanie niezwykle skutecznego narzędzia jakie dostaliśmy do ręki - telefonów z kamerami. Coraz częściej w kamerach telefonu jest opcja filmowania na szerokim kącie. Obraz wtedy mniej drży - idealne do relacji z wystaw, czy spacerów po pracowni. Osoby chętne do współpracy zapraszam do zakładki kontakt

Zajmując się współczesną sztuką jako osoba która też działa i tworzy staram się pisac też o moich pracach. Sam jestem wrogiem postawy wykluczającej wobec innych toteż nie wykluczam siebie z malarstwa współczesnego. Nieraz obserwując postawy krytyków czy artystów człowiek zastanawia się nad tym jak dziś nazywałby się dom towarowy tzw. "PeDeT na woli" - Powszechny Dom Towarowy. Dziś byłby to chyba WuDeT na Woli, czyli Wykluczający Dom Towarowy. W każdym razie staram się umieszczać na stronie i moje malarstwo. Niestety nie jestem tu na bieżąco, ale od czegoś trzeba zacząć. Studium błekitu XXI to analiza tego jak niewielki gest może zmienić percepcję całej apli koloru. Błękit na tym płótnie istnieje głównie w kontekście nałozonego poziomo różu.


Poszukiwania błekitu to w tym przypadku podobnie jak i przy obrazie Studium Błękitu XXII analiza paradoksu - błekit staje się bardziej błekitny kiedy zostaje nieco przełamany turkusem/zielenią/żółcieniem.
Każda z tych prac to nieduże studium. Format prac to jedynie 60 x 70 cm.

Sztuka współczesna - jej emanacje

Opisując współczesne malarstwo trzeba patrzyc na to zjawisko na wielu płaszczyznach. Ważne żeby zarówno być na bieżąco z waznymi wydarzeniami w sztuce, takimi jak Kompas Młodej Sztuki czy Bielska Jesień jak i nie przegapić artystów, którzy tworzą poza głównym nurtem. Ale, idżmy dalej - co to znaczy "poza głównym nurtem". Mamy grupę którą nazwałbym awangardą, to artyści których kojarzyć możemy z magazynu Szum czy prezentowani w MSN i CSW. Natomiast co ważne, poza tymi nurtami jest jeszcze mnóstwo ciekawy twórców, których nie dostrzegło jeszcze żadne oko, czy to Kamy Zboralskiej, Leona Tarasewicza czy Kuby Banasiaka. Staram się buszować po wszelkich mozliwych zakątkach świata rzeczywistego i wirtualnego w poszukiwaniu ciekawych twórców w Polsce i poza granicami.