współcześni malarze / malarki

Sztuka współczesna tu i teraz, czyli alfabetyczne zestawienie polskich współczesnych malarek i malarzy, którzy współcześnie tworzą lub tworzyli stosunkowo niedawno i nadal mają wpływ na świat sztuki.

Posługuję się screenami z przeglądarki Google, ponieważ chcę badać świat taki jakim widzimy go na monitorach komputera.

współcześni malarze
współcześni malarze

Almanach zbierający dane o malarkach i malarzach

„Wczoraj w telewizorze szedł Koneser” – od tego zdania mogłaby się rozpocząć gonitwa myśli. Gonitwa myśli widza sprowokowana filmem Giuseppe Tornatore. Początkiem mogłaby być też książka, podcast czy drobny, z pozoru nieistotny detal naszej codzienności – np. zdjęcie wyrazistego malarza.

Współcześni malarze
Amedeo Modigliani

Nie chodzi to o zwykłą, codzienną gonitwę myśli, kierowaną w stronę instytucji takich jak urząd skarbowy, czy oddział windykacji naszego operatora energii elektrycznej, gazu, spółdzielni, czy osób zajmujących się zwałką (gruzu). Gonitwa myśli o której mowa to gonitwa innego rodzaju. Wyjątkowa gonitwa, która dopada większość z nas na pewnym etapie życia. Chodzi o zauroczenie malarstwem. Mocne nagłe uderzenie czegoś innego, powiewu jakiegoś lepszego świata. Nagle człowiek zadaje sobie pytania „A malarstwo?” „Co się teraz maluje?” „Kto dziś maluje?”, „Jak wygląda współczesny van Gogh?”

Współczesne malarki
Współczesne malarki

Ideą artTV jest wkraczać w takiej chwili i dawać przykłady, wskazywać dalsze kierunki poszukiwań, podpowiadać. Póki co chcę raczej podrzucać, sygnalizować niż pisać wyszlifowane językowo i gramatycznie eseje. Wskazywać współczesną malarkę/malarza.

Kim jest współczesna malarka i współczesny malarz?

Współcześni malarze
Czy Basquiat to współczesny malarz?

W żaden sposób nie koncentruję się na płci artystek i artystów, dlatego terminów malarka/malarz używam kompletnie losowo. Co więcej – nie koncentrując się nie tylko na płci, ale też na kolejności, a mianowicie, czy piszę malarek/rzy czy odwrotnie. Z uwagi na czynne prace malarskie nad kilkoma cyklami obrazów pisanie o malarstwie jest u mnie aktywnością drugoplanową, dlatego mogą się zdarzyć błędy językowe, nieraz artykuł o danym artyście czy wystawie to jedynie notatka, szkic. Materiał jedynie po wstępnej obróbce.  Jednak za każdym, nawet najkrótszym i niedoszlifowanym tekstem stoi komunikat, który uważam za wart przekazania.

Może to być ciekawy obraz, którym chciałbym się podzielić, dobra malarka/malarz, którą/którego chciałbym wskazać zanim umknie. Cieszę się , że miałem okazję poznać kilka ważnych postaci w tym świecie – przez rok studiowałem u prof. Leona Tarasewicza. Dyplom broniłem u prof. Stanisława Baja. Pamiętam kolegów ze studiów, jak się rozwijali – teraz niektórzy z nich są już uznanymi artystami. To wszystko ważne, dlatego żeby do malarzy, o których się pisze nie mieć stosunku bezosobowego. Przecież nie tworzą jakiejś bezkształtnej magmy. To konkretne osoby.

Malarstwo nie lubi ram

Sztukę współczesną i współczesną malarkę/malarza można pojmować na wiele różnych sposobów, ja nie stawiam tu żadnych sztywnych ram. Nie chcę unikać sztuki konceptualnej, grafiki czy np. sztuki performance, ale nie da się ukryć, że chciałbym zgromadzić nieco malarstwa olejnego. Jedyne, co mnie ogranicza to czas.

Dlatego, mimo, że optymalną formą byłoby prezentowanie materiałów filmowy na każdy poruszany temat nieraz muszę stosować zamienniki. Często posługuję się kolażem. Screenami z monitora, wynikami z Google, aby maksymalnie stawiać na nowe dzieło, jakim jest artTV, a nie na wykorzystywanie czyjejś własności. Opisując artystów staram się być pozytywny aby nikogo nie atakować, nie krytykować. Każdy człowiek ma swoją historię, warto na wszystko spojrzeć z otwartą głową i przychylnym okiem.