Juraj Florek

Malarz mówi

Najpierw oddajmy głos artyście: „Samo miasto jest dla mnie głównym materiałem do badań. Jestem w 100% plenerowcem miejskim. Mój idealizm motywuje mnie do reinterpretacji pleneru i dostosowania go do obecnego postindustrialnego krajobrazu. Nie stronię od trudnych środowisk i często wybieram dysfunkcyjne, „prześladowcze” lokalizacje z architekturą przemysłową. Interesują mnie z pozoru nierzucające się w oczy zakątki współczesnych miast i przykłady obecnej, przytłaczająco ubogiej architektury. Wszystko to stanowi inspirację dla malarza, który szuka ich nieozdabianej prawdy.”

Artysta też wskazuje że rozumie, że obecnie plener wypychany jest na margines sztuki współczesnej, ale chce się odgryzać oprawcom z dworu świata sztuki krytycznej.

„Malarstwo plenerowe w kontekście malarstwa współczesnego znajduje się na peryferiach. Powodów jest kilka: ciągłe mierzenie się z własnymi ograniczeniami podczas malowania w plenerze i odwaga żeby iść pod prąd. Wbrew temu co jest modne w ramach głównego nurtu aktualnych wydarzeń dziedzinie malarstwa. Malarstwo plenerowe bywa redukowane do narzędzia edukacyjnego w niedzielnych szkółkach malarskich i kursach przygotowawczych dla nowicjuszy artystycznych. Tymczasem autentyczny, świeży plener malarski, dostarczający nie tylko wartościowej treści, ale i szlachetnej formy, wydaje się być dobrym możliwym kierunkiem rozwoju malarstwa.”

„Dlatego moim długoterminowym zamiarem jest podniesienie świadomości gatunku malarstwa pejzażowego.”

Malarstwo – Juraj Florek

Artysta urodził się w 1987 roku na Słowacji. Skończył wydział malarstwa na akademii w Bańskiej Bystrzycy w centralnej Słowacji. Studiował tez za granicą – w Hiszpanii. To co przykuwa uwagę w jego malarstwie to zręczne posługiwanie się cieniem i światłem. Jest tak, ponieważ cień i światło to punkt wyjścia żeby rozwinąć wirtuozerię posługiwania się kolorem. Dlatego gdybym miał krótko opisać malarstwo artysty podałbym cztery słowa: światło, cień, kolor, miasto.

Juraj Florek

Juraj FlorekPodsumowując – artysta ciekawy, współczesny i warto zobaczyć jak produkuje fajne obrazy w znacznych ilościach, tu jego konto na Instagramie i strona artysty.