Nick Alm

Malarstwo  – Nick Alm

Nick Alm urodził się w 1985 roku w Eksjö w Szwecji. Studiował malarstwo na akademii we Florencji – tam także uczy jako wykładowca. W młodości pracował wykonując ilustracje do książek. Po studiach na akademii malarstwa uczył go w swojej pracowni norweski malarz Odd Nerdrum. Wygrał kilka istotnych nagród i można kolokwialnie powiedzieć robi karierę. Setki tysięcy obserwujących na Instagramie , drogie obrazy, jak powiedział w wywiadzie jest to już moment odcinania kuponów, kiedy mniej maluje. Mój pierwszy kontakt z jego twórczością do Facebook i ten post:

Nick Alm malarstwo
Bedroom

Po kilku kliknięciach trafiłem na pokłady ciekawych obrazów.

Nick Alm
Nick Alm

Ta praca przywołuje na myśl nieco to co maluje Michael Carson 

Michael Carson obraz do salonu
Michael Carson

Michael Carson to jednak odważniejsze poszukiwania, graficzne elementy, ornament. Natomiast jeśli byśmy chcieli szukać punktów odniesień i inspiracji w malarstwie Alma to znajdziemy je u impresjonistów. Sposób malowania, kolory i tematyka taka jak wnętrza nocnych kawiarni to impresjonistyczne wątki. Ja bym zaryzykował zdanie, że te płótna są jak Degas, Renoir czy Lautrec, tylko lepsze. Impresjoniści byli zbyt kolorowi, a tu mamy impresjonizm wzbogacony o Caravvagia. Alm gospodaruje kolorem w sposób o wiele bardziej wyważony. Cienie, światłą, biele i czernie i zawsze główna postać.

 

Nick Alm
Nick Alm

 

Nick Alm
Nick Alm

Niestety w miarę jak zagłębiałem się w twórczość artysty to coraz bardziej odczuwałem brak jakiejś wyrazistej narracji. Bardzo ciekawe prace, aż proszą się o milion historii, komentarzy i refleksji twórcy. Nordyckie, lakoniczne „maluję postać we wnętrzach” to jakoś mało, chciałoby się usłyszeć coś więcej, wejść głębiej w rzeczywistość. Na Yt można obejrzeć ponad godzinny wywiad z artystą, gdzie też nie mówi nic ciekawego. Rozmawiająca z nim kobieta nie zadaje pytań tak mądrych jak mina którą ma przez większą część wywiadu.

Na koniec wrzucam jeszcze jeden obraz, który ogromnie mi się spodobał:

Obraz olejny
 

Linki do strony artysty i do wywiadu z nim.