Wiktor Jackowski

Współcześni malarze czyli Wiktor Jackowski

Kilka dni temu klikając na Facebooku, wpadł mi w oko post z fanpage Polish Masters of Art a na nim zdjęcie obrazu Wiktora Jackowskiego pt. Nocny spacer. Praca została namalowana farbą olejną, najpewniej na płótnie.

Wiktor Jackowski
Wiktor Jackowski (fot. Galeria dystans, umieszczone na fanpage przez Polish Masters of Art)

Bardzo mi się spodobał ten obraz. Zaczynając od uchwycenia ciekawych kształtów i odcieni płyt na ziemi, poprzez intrygującą pustkę w rogu garażów, aż do tego co było najbliższe mojemu serce w kwestii malarskiej – latarnie. Zaintrygowały mnie małe punkciki w okolicy latarni – oznaczały czułość w stosunku do rzeczywistości. Odmalowanie drobnych owadów które jak ćmy do światła lecą do światła. Nie mogę dać głowy czy to nie przypadkowe piksele, ale wydaje się że to celowy zamysł artysty. Zaintrygowany poszukałem tej pracy w internecie, największy format znalazłem na stronie galerii Dystans. Wydaje się że to są faktycznie malowane owady.

Wiktor Jackowski
Wiktor Jackowski

Zarówno miejska tematyka jak też operowanie kolorem i znakiem malarskim bardzo ciekawe. Przywołało mi to skojarzenia z innym malarzem którego prace uważam za ciekawe – Rafałem Bujnowskim.

Rafał Bujnowski
Rafał Bujnowski

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 21.07.2021, godz. 12:07 po wprowadzeniu hasła Rafał Bujnowski /zakładka grafika/. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. Autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego, odpowiednio:
Rafał Bujnowski, DESA Unicum, Rynekisztuka.pl, https://rynekisztuka.pl/2016/04/08/aukcja-nowej-sztuki-w-desie-unicum/rafal-bujnowski_z-cyklu_niebo_bez-tytulu_grill_2006/
Rafał Bujnowski, galeria Raster, http://rastergallery.com/prace/bez-tytulu/?kontekst=artysta

Oczywiście w bardzo pozytywnym sensie. Jackowski, ma coś z tej estetyki, ale robi to po swojemu, bardzo ciekawie i oryginalnie. Umiejętnie posługuje się kolorem.

/notka w trakcie powstawania/