Salon hampton

Salon hampton to ocean, Ameryka, Stany, Nowy Jork, Long Island i The Hamptons. Rodzina Corleone mieszkała na Long Island, to miejsce z charakterem. The Hamptons to miasteczka które leżą nad oceanem i mają powiedzmy „morski klimat”. Ukształtowanie terenu (piasek, przyjemny brzeg) i bieg historii stworzyły miejsce gdzie architektura wnętrz poślubiła morze. Od zawsze lubiłem morskie wątki w architekturze wnętrz. Myśl o morzu z jego wyrazistą linią horyzontu działa jak bateria, która podtrzymuje organizm przy życiu w trakcie długich zimnych miesięcy spędzanych w betonowej dżungli. Najlepiej tę magię morza ujęto w filmie Mroczne miasto (który z czystym sercem polecam, jako genialny estetyczne i pod każdym innym względem. To film w klimacie noir, gdzie pośród mroków niekończącej sie nocy głównego bohatera prześladuje nierealne wspomnienie pięknej słonecznej plaży.

Zerknijmy na mini moodboard tego filmu – to uproszczony schemat naszego życia na tej planecie:

Obraz morza
Dobry film to dbałość o najmniejsze szczegóły, to uśmiechnięte słońce, tu każdy szczegół gra w jednej drużynie i pomaga budować atmosferę zamknięcia głównego bohatera, jest tak creepy że bliżej mu do uśmiechającego się Stalina który uśmiecha się do transportu skazanych na dożywotnie zamknięcie w łagrze niż do wesołego słonka.

Podsumowując ten nieoczywisty wstęp – morze, linia horyzontu to zastrzyk energii w mrocznej rzeczywistości codziennego życia i walki o środki do życia, dlatego ludzie decydują się wprowadzać morskie wątki do wnętrz w których egzystują. Takie rozwiązania to właśnie styl hampton.

Styl hampton

W skrócie i uproszczeniu – styl hampton to morskie wątki. Oznacza to duża światła, dużo bieli i wielkie okna, przez które widać ocean (to ostatnie nieraz trudno zrealizować). Można je wprowadzać bardziej wprost i lub bardziej delikatnie. Styl hampton ma podstawę komfort, a nawet luksus. Ja wolę większą dosłowność i prostotę dlatego stawiałbym na elementy typu: kotwice, muszle, okrągłe okienka, skrzynie, kufry i liny. Dla tych którzy chcieliby poczuć bryzę oceanu w salonie bez opowiadania o nim tak bezpośrednio polecam film Lepiej późno niż później z Jackiem Nicolsonem. Ten film to styl hampton w praktyce – architektura wnętrz przesiąknięta oceanem.  Jak dla mnie  to zbyt wygładzone wnętrza, za grzeczne, ale warto się im przyjrzeć:

salon hampton

obraz do salonu w stylu hampton 2

 

Salon hampton
Salon hampton

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 12.06.2022, godz. 17:18 po wprowadzeniu hasła hampton style /zakładka grafika/. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. dlatego autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego są podpisani na zdjęciu, źródło: https://www.google.com/search?q=hampton+style&tbm=isch&ved=2ahUKEwiHnMKEjKj4AhWHsCoKHZ5eDOgQ2-cCegQIABAA&oq=hampton+style&gs_lcp=CgNpbWcQAzIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIECAAQHjoECAAQAzoICAAQgAQQsQM6CwgAEIAEELEDEIMBOggIABCxAxCDAToECAAQQzoKCAAQsQMQgwEQQ1AAWOcSYMQUaABwAHgAgAFIiAGmBpIBAjEzmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=JPSlYof6GIfhqgGevbHADg&bih=829&biw=1745

Jeden z wielu film na YouTube które przybliżają ten styl i jego założenia:

Malarstwo i salon w stylu hampton

Opis różnych rodzajów salonów traktuję jako wstęp do analizy tego jak malarstwo działa w tych przestrzeniach. Tutaj oglądając film warto zwrócić uwagę na obrazy które pojawiają się tam w salonie. Tu Jack Nicolson podziwia jedna z prac:

obraz do salonu w stylu hampton
Obraz do salonu w stylu hampton

 

Autorem tych obrazów jest Kenton Nelson. Prace mają nieco wątków które można znaleźć np. w malarstwie Marka Okrassy, tylko ciaśniejsze kadry, źródło: https://www.kentonnelson.com/