Salon prowansalski

Obraz do salonu

W cyklu analizy rozmaitych wariantów architektury wnętrz – salon prowansalski. Koncepcja jest taka, aby dogłębnie przyjrzeć się percepcji sztuki we wnętrzu. W skrócie – wszystko w naszym życiu występuje w pewnym kontekście i dlatego obraz także działa w pewnym kontekście. Jeśli chodzi o instytucje – galerie i kuratorów to mamy rozmaite koncepcje wystaw, od białych przestrzeni galerii po wystawy w lasach, pracowniach czy rozmaitych oryginalnych miejscach. Natomiast na co dzień kupiony obraz ma działać w naszej przestrzeni. Żeby dobrze to zaprojektować to musimy najpierw dokładnie przemyśleć to wnętrze – inaczej będzie prezentował się ten sam obraz kiedy mamy salon boho a inaczej w loftowym wnętrzu.

Styl prowansalski

Salon prowansalski jak nietrudno się domyślić opisywany jest jako wizualny odpowiednik smaku pomidorów i bazylii, zapachu lawendy czy faktury kamienia rozgrzanego przez mocne słońce z południa Francji. Tak też wygląda styl prowansalski, nawiązuje do Prowansji, i Francji. Z uwagi na to że styl inspirowany jest prowincją to mamy tu podobieństwa do stylu rustykalnego. Proste naturalne materiały: drewno, kamień, bielona cegła, naturalne materiały, takie jak len, gliniane naczynia. Nieco bardziej niż w stylu rustykalnym podkreślamy starość mebli. Ścierająca się białą farba itp. to ma dawać atmosferę starego mebla, który przechodził przez kilka pokoleń. Kolory podobne jak w stylu rustykalnym, ale tu obok bieli, więcej miejsca dla beżów, kolorów pastelowych, delikatne fiolety, zmiękczone zielenie.

salon prowansalski
salon prowansalski
styl prowansalski
styl prowansalski

 

Salon prowansalski i malarstwo

Nie zawsze łatwo wskazać na malarstwo które będzie grało z danym stylem. Tym razem mamy ogromne zaplecze w postaci impresjonistów. Uroki prowansalskich pejzaży malował Vincent van Gogh, Paul Cezanne czy Paul Gauguin. Na stronach National Geographic można zobaczyć zdjęcia z miejsc w Prowansji gdzie powstawało malarstwo van Gogha. Ponieważ Prowansja silnie związana jest z impresjonizmem, to obrazy o takim charakterze będą pasowały do wnętrz w stylu prowansalskim. Oczywiście to tylko podstawa, ale można próbować eksperymentów od grafiki po sztukę nowoczesną. Będę takie koncepcję analizował z późniejszych artykułach, póki co – przedstawienie samego stylu z lotu ptaka.