Salon boho

Wpis opatrzę krótkim wstępem, dotyczącym kontekstu. Jak wiadomo wszystko ma swój kontekst. Nic nie jest zupełnie oderwane od świata i występuje w jakimś otoczeniu, w jakimś miejscu czasu i przestrzeni. Dlatego obraz który odbieramy też znajduje się w danym kontekście, w danej przestrzeni na przykład we wnętrzu typu salon boho. Warto zapoznać się z rozmaitymi możliwościami zaprojektowania salonu, tak aby od początku mieć kontrolę nad procesem umieszczania obrazu w przestrzeni.

Styl boho i styl rustykalny mają dużo wątków wspólnych, przenikają się dlatego trzeba być czujnym i zwracać uwagę na detale aby te dwa style rozróżnić. Boho to generalnie połączenie, zbiór wielu różnych elementów. Tu wiszące ozdoby rodem z lat 60. i czasów hipisowskich, tam biele i naturalne kolory ze stylu rustykalnego a jeszcze gdzie indziej motywy etniczne. Wywodzi się, podobnie jak styl rustykalny ze Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo jego korzenie sięgają również Australii. A różnice? Styl rustykalny to styl bardziej prosty, nawiązujący do chat traperów podbijających USA. Tam drewno, biele i naturalne materiały to ukłon w stronę prostoty i ciepła które rodzi się z nuty ogniska domowego w ciepłej wiejskiej chacie przy sadzie jabłoni. Natomiast boho posiada w sobie nutkę nonszalancji. Eklektyzm to furtka do wpuszczenia wątków dekoracyjnych, elegancji. Boho to nie jabłkowy sad, ale szum fal oceanu i letniej bryzy.

Chcę, tu na artTV przybliżyć ten styl wizualnie jedynie szkicowo.

Salon boho
Salon boho

 

Salon w stylu boho
Salon w stylu boho

Prezentacja wyników podanych przez aplikację Pinterest w dniu 09.06.2022, godz. 13:56 po wprowadzeniu hasła Boho i Boho interior. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. dlatego autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego są podpisani na zdjęciu.

Wrzucam przekrojowe wyniki wyszukań pod hasłami boho i boho interiors z Pinteresta i tam też odsyłam w celu analizy materiałów wizualnych, ja natomiast przybliżę nieco teoretyczne zamysły tego stylu posługując się słowem pisanym.

 

Obraz do salonu w stylu boho

Kolejnym wątkiem jest dużo większa otwartość na sztukę. Styl rustykalny dostaje dobry wajb kiedy jest przełamany ciekawą grafiką, awangardowym malarstwem. Jednak są to elementy jemu obce co do zasady. Natomiast dla boho sztuka to naturalny przyjaciel. Tu nie trzeba przełamywać wnętrza sztuką, tylko je dopełnić.

 

Marstwo i salon boho czyli natura zarówno w kolorze jak i w materiałach

Boho to bliskość natury i jej przyjaznego oblicza, czyli ciepła, zieleni i roślin. Jak uzyskać to ciepło i poczucie integracji z matka ziemią? Zacznijmy od materiałów. Drewno, tekstylia, len to bezpośredni dotyk przyrody, roślin. Te elementy mogą być rozwijane na wiele sposobów, między innym  plecionki. Plecionki to łącznik między naturalnymi motywami a wątkami etnicznymi. Natura i matka ziemia to także hipisi, wątki nawiązujące do stylu hipisowskiego to także element boho.

 

Boho mówi: jest lato

Obecność roślin i naturalnych materiałów działa na nasze zmysły podprogowo wysyłając komunikat – jest ciepło, mamy lato. Relaks, letnie lenistwo, ostoja bezpieczeństwa, to schronienie przed codziennym stresem, pośpiechem i nerwami. W zasiekach z plecionek, w fortyfikacjach drewnianych, naturalnych mebli jesteśmy chronieni przed atakiem formularza podatkowego PIT-36. Poniżej film, gdzie znajdziemy dalsze wskazówki czym jest styl boho.

Dla osób chętnych bliżej zapoznać się z tym stylem polecam artykuł gdzie wyróżniono kierunki stylu boho: marokański, europejski, zachodni i modern, źródło: https://interiorsonline.com.au/blogs/inspiration/how-to-go-boho