Młoda Sztuka vs Nowa Sztuka vs Sztuka Młoda, czyli DESA, Art in House i Xanadu – trzy ciekawe aukcje które odbyły się w lipcu (2021)

Cena początkowa 1000 zł i jasne zasady, czyli sztuka współczesna bez knucia

Upalny słoneczny lipiec. Człowiek jak co roku o tej porze człowiek pochylony nad robotą rozkoszuje się słońcem na monitorze i leniwie przepływają przez niego kolejne upalne dni czegoś co kiedyś nazywało się wakacjami. Na pocieszenie zostaje myśl, że inni też pracują. Działa rynek sztuki, toczą się aukcje, malarze malują, krytycy krytykują, ludzie tanio kupują i drogo sprzedają. ArtTV spieszy podać destylat informacji które znajdują się w sieci na temat trzech ciekawych aukcji które odbyły się w lipcu. Dlaczego ciekawe? Ponieważ to aukcje Młodej Sztuki, czyli artyści jeszcze są żywi, jeszcze się starają. Cenowo przystępne prace, cena wywoławcza wszystkich prac na wszystkich trzech aukcjach to 1000 zł. W mojej ocenie jest to cyrkulacja sztuki najbliższa naturalnemu zdrowemu podejściu. Tu między dzieło sztuki a odbiorcę nie wchodzi zaporowa sztucznie podbita kapitalistyczną, niewidzialną pięścią rynku cena. Nie ma tu też nadmiernej ingerencji rozmaitych instytucji. Prosta fajna sprawa – malarstwo spotyka się z odbiorcą.

Jedni mieli pretensje inni mieli uwagi

Oczywiście jestem całkowicie świadomy głosów krytycznych wobec AMS (aukcji młodej sztuki w różnych postaciach). Jedni mówią że artyści z młodej sztuki powinni być młodzi metrykalnie, inni wręcz przeciwnie, że chodzi o świeżość, młodość w twórczości, a o metrykę nie pytamy tak jak podczas rozmowy o pracę.

Sztuka to dziedzina gdzie wyjątkowo w porównaniu z innym silna jest presja na każdego kto chce cokolwiek zrobić. W takich chwilach w głowie odtwarza mi się wers utworu elektrycznych gitar „jedni mieli pretensje inni mieli uwagi”. ArtTV ma być medium gdzie pisze się w swobodny sposób ale z troską o to, żeby było fachowo, w szerokim obrazku, z głosami za i przeciw. Dlatego wrzucam link do pracy Aleksego Wójtowicza Aukcje młodej sztuki w świetle teorii Pierre’a Bourdieu, który tam udowadnia że aukcje młodej sztuki nie warte są funta kłaków. Nie zgadzam się z tezami zawartymi w tej pracy i sposobem ich motywowania. Kompletnie nie rozumiem czemu tak wielu ludzi którzy tyle mówią o walce ze schematami, otwartej głowie itp. równocześnie myśli schematami i posługuje się stereotypami.

Krótkie spojrzenie na świat sztuki okiem Neoantypostmodernizmu

Po pierwsze trzeba uwolnić się od schematu awangarda-kołtuństwo. W filozofii czy to chrześcijańskiej czy buddyjskiej, czy mądrościach wschodu mniej znaczy więcej. Stare przysłowie japońskie mówi że dochodzisz do celu w momencie kiedy przestajesz iść. A co na to awangarda? Awangarda się nie zatrzymuje, ona biegnie z założenia do przodu. W biegu mądrość może wypaść na ulicę. W biegu można pomylić kierunki. Gonitwa do tej prawdziwej sztuki, ale takiej prawdziwej, prawdziwej, już która wychodzi poza wszystko, takiej najprawdziwszej to często ślepa uliczka. Są takie zdania które na początku wydają się strasznie głupie, ale z czasem dorastamy do nich. Pamiętam jak w przedszkolu chichrałem się ze zdania „Wiem że nic nie wiem”, które gdzieś usłyszałem, dopiero dziadek którego zdanie zawsze poważam od wtedy do teraz nagle powiedział mi: „Tomek, ale to jest bardzo mądre zdanie, to mądry człowiek powiedział”.

Latami to za mną chodziło aż się okazało że to prawda. Innym takim zdaniem jest nauka Samuela Obiedzińskiego, który tłumaczył „Nie sztuka być kimś, sztuka być nikim”. Pfff z pozoru bzdura, no co to za sztuka być nikim, dojść do czegoś, nachapać się to jest sztuka! A jednak nie koniecznie, Budda był księciem i jego żonie ręce opadły kiedy doszedł do tego żeby nic nie mieć i prosić o jedzenie. Kazała synowi iść i przemówić ojcu do rozsądku, żeby zatroszczył się o swoje dziecko i zapewnił mu trochę kaszanki z królewskiego skarbca, żeby chociaż syn przez te ojca pomysły nie żył jak dziad. Budda stwierdził że dla dobra syna najlepiej będzie jak żeby razem z nim żebrał o jedzenie. Głupie? Dla wielu tak, ale wcale nie.

Najważniejsze jest to czego nie ma, a więc jest

Indianie kontra WASP (osadnicy), czyli dwie strony kultury w Ameryce. Indianie mieli mądrość która mówiła – „zostaw świat taki jakim zastałeś”. Jak to się ma do głów prezydentów Stanów Zjednoczonych wykutych w skale czy też wielkich zmieniaczy świata sztuki jak van Gogh czy Picasso? Neoantypostmodernizm to agresywna pokora, to moja filozofia życia i tworzenia. Postmodernizm, który już minął i obecny neoantypostmodernizm to czas kiedy rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana, wielowątkowa i wielowymiarowa. Banalny schemat awangarda-kołtuństwo po prostu nie opisuje tej wielowymiarowej i wielowątkowej rzeczywistości. To gdzie chcemy sobie zamieszkać na mapie świata sztuki to wielość możliwości i jest cała masa innych opcji pomiędzy hotelem Gołębiewski a wykupieniem noclegu u dziada w nogach w kanciapie.

Podsumowując, aukcje młodej sztuki uważam za pomysł jasny, przejrzysty, konkretny. Osobiście o wiele bardziej bliższa prawdy wydaje mi się taka formuła niż granty/konkursy z tajemnymi komisjami które obradują gdzieś w zaciszu instytucjonalnych gabinetów żeby tam zadecydować kto jest artystą a kto nie. Wszystko przez film gwiezdne wojny, w pewnym momencie zdałem sobie sprawę w jakiej żyłem ułudzie – w czasie kiedy istniała republiika i o imperium nie było mowy, kluczową decyzję o tym czy trenować Anakina Skywalkera podjęto w zaciszu takiego właśnie gabinetu.

Decyzja która zadecydowała o losie milionów ludzi, o całym uniwersum, w czasie świetnie prosperującej demokracji została podjęta.. w cichutkim pokoiku przez grupkę wpływowych cwaniaków. Kiedy człowiek zda sobie z tego sprawę to woli żeby wszystko odbywało się maksymalnie jawnie, prosto i przejrzyście – jak aukcje młodej sztuki.

 

Na początek DESA Unicum – aukcja Młodej Sztuki z 6 lipca 2021

Desa Unicum
Desa Unicum

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 07.08.2021, godz. 13:10 po wprowadzeniu hasła Desa Unicum/zakładka grafika/. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. Autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego, odpowiednio:
DESA Unicum, https://m.facebook.com/DesaUnicumWarszawa/photos/a.192593300621/10156505301430622/?type=3&source=48&__tn__=EHH-R
DESA Unicum, https://www.youtube.com/channel/UCC09UlhGIRgLc-Jv9BPqq4g

Link do wylicytowanych obrazów, można sobie sprawdzić za ile co poszło: DESA Unicum aukcja Młoda Sztuka

 

 

Art in house – aukcja Nowej Sztuki, tu sprzedały się wszystkie prace.

Art in House
Art in House

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 07.08.2021, godz. 13:50 po wprowadzeniu hasła Art in House/zakładka grafika/. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. Autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego, odpowiednio:
Art in House, lifestyle.newseria.pl ,https://lifestyle.newseria.pl/komunikaty_pr/sztuka/ogladaj-aukcje-sztuki,b1961038275
Art in House, pzph.com.pl, https://pzpb.com.pl/art-in-house/

Link do katalogu z licytacji – co było i co za ile się sprzedało – Art in House 53. Aukcja Nowej Sztuki

 

 

Xanadu

Xanadu
Xanadu

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 07.08.2021, godz. 14:10 po wprowadzeniu hasła Xanadu galeria i dom aukcyjny/zakładka grafika/. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. Autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego, odpowiednio:
Xanadu, https://www.galeriaxanadu.pl/aukcje/archiwalne/
Xanadu, https://wnetrza3d.pl/realizacje/xanadu/

Link do katalogu prac: Xanadu 53. Aukcja Sztuki Młodej