Klasycznie pojmowany obraz olejny

W czasach post-postmodernistycznych, coraz częściej odbiera się sztukę jako coś co dawno wyszło poza ramy obrazu. Od czasu dzieła „Jedno i trzy krzesła” Josepha Kosutha, o którym więcej pisałem przy okazji recenzji nieistniejącej rzeźby Salvatore Garau jasno widać że nośnikiem idei może ale wcale nie musi być płótno.

Joseph Kosuth Jedno i trzy krzesła
Joseph Kosuth Jedno i trzy krzesła

Sztuka konceptualna i wiele rozmaitych innych sposobów patrzenia na sztukę odbiega od klasycznego pojmowania obrazu olejnego jako nośnika komunikatu artystycznego. Dla wielu estetyka przestała się liczyć, szukają prawdziwej sztuki w innych wymiarach. No a co z tymi którzy mają nieraz ochotę na stary dobry obraz olejny? Gdzie mogą szukać? Niestety w internecie aż roi się od firm oferujących wydruki. Obrazy drukowane na płótnie. Jeden nieprzemyślany ruch i wpisanie w wyszukiwarkę Google frazy „obraz na płótnie” i człowiek zostaje zalany ogromną falą wydruków.

Obraz olejny – jak szukać

Frazę „obraz na płótnie” można zastąpić słowami „obraz olejny„. Pod wklejonym linkiem zamieściłem przykład strony o tematyce poświęconej malarstwu, a zwłaszcza obrazom olejnym. Mimo wszystko proponowałbym jednak kierować się stroną artTv i polecam wszystkim bazę artystów, którą systematycznie aktualizuję. W menu w zakładce współcześni malarze można znaleźć zestawienie interesujących współczesnych artystów. Poniżej wklejam dwa przykładowe nazwiska.

Wiktor Jackowski
Wiktor Jackowski

 

Karol Palczak
Karol Palczak

Łączy ich to, że wszyscy malują farbami olejnymi. Staram się koncentrować na malarkach i malarzach używających tego medium.