Agata Nowosielska

„staram się stworzyć przestrzenie, w których wszystko by wibrowało i żyło, i było właśnie takim barokiem współczesnym, rozbuchanym, ale opowiadającym coś o świecie, który nas teraz otacza. Źródłem inspiracji są dla mnie scenografie, tęsknota za operą za barokiem właśnie, za czymś, co się wiąże z materią, szkłem, lustrem.”

Barok postrzegam jako epokę, która posiada swoje echo w dzisiejszych czasach. (…) Barok jako mroczna epoka, z jakże rozbuchaną multiplikacją i przepychem, ale jednocześnie bardzo głęboka, uduchowiona, jak choćby Ekstaza Św. Teresy autorstwa Giovanniego Lorenza Berniniego. Barok urzeka mnie właśnie jako epoka zarazy i śmierci, ale w takich wnętrzach pełnych przepychu. Film Śmierć Ludwika XIV Alberta Serry to kwintesencja schyłku baroku”

– Agata Nowosielska o swoim malarstwie.

Eskapizm, ucieczka z narzucanych narracji czyli trzeba się wyluzować

Zaliczając składki na ubezpieczenie społeczne do kosztów, należy ująć je w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako inne wydatki związane z działalnością gospodarczą. Natomiast jeśli wybór padnie na odliczenie składek od dochodu, nie ujmuje się ich w księdze podatkowej, ale odejmuje ich sumę od pomniejszonego o koszty przychodu…

znad talerza

znad książki [przychodów i rozchodów]
sprzed lustra
[dziewczynki, księgowi i my wszyscy] po­ry­wa­ne bywają do Troi.

W wielkich szatniach okamgnienia
prze­obra­ża­ją się w piękne He­le­ny.

Wstę­pu­ją po królewskich schodach
w szumie podziwu i długiego tre­nu.

Czują się lekkie. Wiedzą, że
piękność to wy­po­czy­nek,
że mowa sensu ust nabiera,
a gesty rzeźbią się same
w od­niech­ce­niu natchnionym.

Twarzyczki ich,
warte odprawy posłów,
dumnie sterczą na szyjach
godnych ob­lę­że­nia.

Bru­ne­ci z filmów,
bracia ko­le­ża­nek,
nauczyciel rysunków [!!!]
ach, polegną wszyscy.

(…)

Czyli to co lubię najbardziej – eskapizm. Opuszczanie rzeczywistości, wędrówki do wewnątrz, żeby drzwiami duszy wyjść na zewnątrz. W sztuce trwa, często wprost wypowiadany, spór. Czasem wypowiedziany półgębkiem, szyderczym półuśmiechem, skisłym westchnieniem wyższości. Tak było kiedy studiowałem na akademii i to widzę często teraz, u krytyków, na wystawach, rozmawiając z artystami. Jak przebiega linia sporu? Kryterium jest stosunek do rzeczywistości, polityki, problemów społecznych, sztuki i jej obecnego stanu, awangardy.

Podczas kiedy jedna grupa odwołuje się do tych wszystkich pojęć, stara się zając stanowisko, nawiązać dyskurs, iść do przodu w awangardzie druga grupa przeciwnie – czuje się najlepiej we własnym świecie wyobraźni, tam znajduje swoje sacrum i paliwo twórcze i w ten sposób opowiada o świecie. Przykład? W filmie Powidoki ustami Bogusława Lindy przemawia do nas Strzemiński i nie ma tam za grosz poważania dla drugiej strony – „W sztuce liczą się tylko ci, którzy torują drogę nowym formom”. Czyli jedni ” się liczą”, a inni się nie liczą. Półuśmieszki, westchnienia pogardy, itp. to oczywiście żadna przesada. W obu grupach panuje często przeświadczenie, że to właśnie ta droga jest tą lepszą. Spór na zasadzie co było pierwsze jajko czy kura? zaryzykowałbym tezę, że mocniej atakują zwolennicy awangardy, sztuki zaangażowanej, krytycznej. „Malowanie z duszy” raczej w defensywie.

Mi jest bliżej do eskapizmu i dlatego z sympatią spoglądam na malarstwo Agaty Nowosielskiej. Artystka w swojej sztuce odrzuca narracje które uparcie nas osaczają, zaprasza do swojego świata wyobraźni. Nie porusza kwestii tego czy jest za mało ścieżek rowerowych i czy powinno się kopać więcej czy mniej wyngla.

Agata Nowosielska
Agata Nowosielska

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 22.08.2021, godz. 15:24 po wprowadzeniu hasła Agata Nowosielska /zakładka grafika/. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. Autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego, odpowiednio:
Agata Nowosielska, magazynszum.pl, https://magazynszum.pl/w-barok-agaty-nowosielskiej-w-gdanskiej-galerii-miejskiej/
Agata Nowosielska, sk-gallery.com, http://sk-gallery.com/artysci/agata-nowosielska

"<yoastmark

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 26.07.2021, godz. 13:10 po wprowadzeniu hasła Agata Nowosielska /zakładka grafika/. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. Autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego, odpowiednio:
Agata Nowosielska, wyborcza.trójmiasto.pl, https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/51,35611,16996276.html?i=0
Agata Nowosielska, DESA Unicum,  https://bid.desa.pl/lots/view/1-2RFOJB/agata-nowosielska-modlca-si-2017
Agata Nowosielska, magazynszum.pl, https://magazynszum.pl/w-barok-agaty-nowosielskiej-w-gdanskiej-galerii-miejskiej/
Agata Nowosielska, artinfo.pl, https://artinfo.pl/dzielo/sekrety-2013

Abstrahując już od eskapizmu, zwróćmy uwagę na sposób malowanie – to po prostu dobre i ciekawe malarstwo.

Agata Nowosielska Czerwony Kapturek
Agata Nowosielska Czerwony Kapturek

Fragment obrazu Agaty Nowosielskiej pt. Czerwony Kapturek, wyborcza.trójmiasto.pl, https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/51,35611,16996276.html?i=0

Można znaleźć też interesujące filmy Agaty Nowosielskiej na YouTube.

Agata Nowosielska
Agata Nowosielska

 

Przydatne linki to przede wszystkim strona artystki: Agata Nowosielska oraz teksty w SZUMie poświęcone malarstwu artystki: Nirvana Agaty Nowosielskiej w CSW Łaźnia oraz Eskapizm w kurorcie. „Nirvana” Agaty Nowosielskiej w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia