artTV działa już od około 15 lat. Z uwagi na zmiany na stronie, dawne materiały mogły zostać zakopane bardzo głęboko. Niektóre kąski, niby smakowite a mogą być już poza dostępem zwykłego zjadacza chleba. Szkoda, bo to nieraz fajne i klimatyczne rzeczy. Dlatego przypominam archiwalny filmik z wystawy Swanskiego sprzed wielu lat. Kilkanaście lat temu lat temu nieco gorzej operowałem kamerą, zdarzyć się mogą oporne zbliżenia (będzie to widać na materiale z wystawy Laury Paweli który też planuję odkurzyć). Materiał z wystawy Swanskiego jest nagrany i zmontowany nawet zgrabnie. Da się oglądnąć mimo upływu czasu. Obok grafiki deskorolkowej, jest rozmowa z artystą. Swanski mówi o specyfice grafiki deskorolkowej.
Swanski – kto to?
Zacznijmy od tego kim jest Swanski, czyli Paweł Kozłowski. To grafik, malarz, artysta który działa na rozmaitych polach. Dla wielu, jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem może być parking na którym jest grafika Swanskiego w centrum Warszawy przy ulicy parkingowej.
Oczywiście jak w przypadku wszystkich artystów to co najgłośniejsze nie jest wcale najlepsze ani najciekawsze. Swanski to artysta, który działa bardzo aktywnie od jakichś dwóch dekad także uzbierało się mnóstwo ciekawych projektów. Grafika deskorolkowa to jeden z nich. Jak dla mnie o tyle fajne, że są różne cykle i różne serie dzieł które różnią się między ale pozostają w charakterze ich twórcy.
Spójrzmy na kilka przykładów, niestety nie robiłem zdjęć na tamtej wystawie, tylko filmowałem. Wrzucam kilka ujęć:
Grafika Swanskiego ma swój klimat, swój charakter. Jest rozpoznawalny czy to gdy chodzi o mural, obraz, rysunek czy wzornictwo przemysłowe. Paweł Kozłowski to artysta interdyscyplinarny, murale, malowanie motorów, grafika w każdej formie, projektowanie. Jednym z ciekawych przykładów grafiki użytkowej jest zaprojektowana w 2012 roku butelka wódki dla firmy Absolut.
Grafika swanskiego to główny motyw teledysku O.S.T.R. & Hades x Swanski – Powstrzymać Cię:
Swanski to kopalnia pomysłów, ciekawych form i graficznych rozwiązań. Najlepszą metodą jest obserwacja jego dzieł. Nie ma sensu, żebym tu wklejał zdjęcia jego prac, bo na dłuższą metę mogłoby się to stać nielegalne – co innego kilka grafik na zasadach cytatu a co innego masowe kopiowanie. Nie ma sensu zamazywać jego twórczości słowem pisanym. Myślę, że najrozsądniej zasygnalizować tego artystę, wrzucić film i zachęcić do eksplorowania internetu w poszukiwaniu pozostałych jego dzieł. Jako wskaźnik podrzucam link do Instagrama Swanskiego i jego strony internetowej.