Agata Kus

Agata Kus

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 04.07.2021, godz. 21:35 po wprowadzeniu hasła Agata Kus /zakładka grafika/. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. Autorki/rzy lub właścicielki/le i źródło poboru tworzywa wizualnego, odpowiednio:

Anna Stankiewicz, Pracownie do wglądu, https://pracowniedowgladu.pl/pracownia-agaty-kus/
Grzegorz Kozakiewicz, Miesięcznik Społeczno-kulturalny Kraków, https://www.miesiecznik.krakow.pl/galeria-krakowa/agata-kus/,
Agata Kus, Agnieszka Gołębiewska, http://nocnyartpatrol.blogspot.com/2017/09/agata-kus-bliznieta-futra-i-tom-waits.html
Agata Kus, Maciek Jeźwiecki, Krosno24.pl, https://krosno24.pl/informacje/obrazy-krosnianki-w-paryskiej-galerii
Marcin Świdziński, Przekrój.pl, https://przekroj.pl/kultura/rezyserujac-obrazy-czyli-malarstwo-niewinnych-czarodziejow
Agata Kus, agatakus.pl, https://agatakus.pl/?p=1482

Kus Agata urodziła się w 1987 roku. Studiowała w Krakowie, na tamtejszej ASP obroniła tytuł doktorat. Dyplom u prof. Leszka Misiaka. Jest malarka, czy raczej współczesną malarką ale zajmuje się też sztuką wideo. Jej prace do swojej kolekcji włączył MOCAK, Muzeum Narodowe w Gdańsku. Współpracowała z Pauliną Ołowską w początkowej fazie twórczości (rozpoczęła jeszcze na studiach). Jej twórczość wpisuje się w malarstwo figuratywne. Ciekawa wielowątkowa narracja każde traktować każdy obraz jako złożoną wypowiedź.

Przykładowa praca: Hounds of Love, 2014, olej / płótno, 140 × 200 cm

Artystka o swojej twórczości: „Moją największą inspiracją zawsze był świat realny, widziany, a punktem wyjścia do tworzenia obrazów była praca z natury, fotografia lub kolaż. (…) Bardzo ważna jest dla mnie narracja w obrazie i staram się eksperymentować z budową obrazu, by ją prowadzić w sposób bardziej przemyślany. By zerwać z liniową narracją, nadaję obrazom formę przypominającą kolaż. Wszystkie elementy są malowane, ale wyraźnie odcinają się od siebie, pochodzą z różnych, czasem zupełnie ze sobą niezwiązanych źródeł.”

Wywiad z Agatą Kus przeprowadzony przez Stacha Szabłowskiego.

Malarstwo które ją inspiruje: Marcin Maciejowski, Adrian Ghenie, Kerry James Marshall, Niels Smits van Burgst, Genieve Figgis.

Adres strony artystki: agatakus.pl