Obrazy w domu budują naszą osobowość

To kim jesteśmy przekłada się na to jakie obrazy zapraszamy pod swój dach. Mamy tu jednak do czynienia nie tylko z prostą zależnością w jedną stronę, na zasadzie jaki pan taki obraz. W przypadku malarstwa w salonie, pracy czy innym naszym najbliższym otoczeniu pojawia się coś więcej. Zjawisko to, nazywa się sprzężeniem zwrotnym, czyli po prostu  oddziaływanie sygnałów stanu końcowego (wyjściowego) procesu, systemu lub układu na jego sygnały referencyjne (wejściowe). Oznacza to, że obrazy wisząc na ścianie działają wprawdzie dużo bardziej subtelni niż np. film w telewizji. Nie ma hałasu, migotania i narracji przyczynowo skutkowej. Nie można jednak nie doceniać siły nieprzerwanego oddziaływania płótna pokrytego farbą. To medium przenosi ogromny ładunek emocjonalny, estetyczny i konceptualny. To wszystko sprawia, że obraz który wybieramy do naszego otoczenia zaczyna nas wspierać, budować naszą tożsamość.

Obrazy w sypialni Amelii

Obrazy w sypialni Amelii
Obrazy w sypialni Amelii

Amelia, dziewczyna delikatna, wrażliwa, rozbudowany świat wyobraźni. Nie zainteresowana hałasem, modą, flirtem, rozbuchaną seksualnością. Ciężko w dwóch zdaniach opisać tytułową bohaterkę filmu Amelia, ale wystarczy jeden rzut oka na obrazy w sypialni i już wiemy kim jest ta dziewczyna. Co to za prace, kto je namalował?

Michael Sowa malarstwo
Michael Sowa malarstwo

Autorem obrazu przedstawiającego psa w kołnierzu jest niemiecki malarz Michael Sowa, styl możemy określić jako surrealizm.

Tymczasem Michael Douglas, twardy gracz, biznesmen, człowiek groźny, pozbawiony empatii, niebezpieczny a zarazem znakomicie poruszający się w rzeczywistości, mający szerokie koneksje, skuteczny. Jak o tym opowiedzieć? O tak:

 

obraz do salonu Wall Street
obraz do salonu, film Wall Street – Lucas Samaras, The Collectors
Lucas Samaras malarstwo
Lucas Samaras malarstwo
Lucas Samaras malarstwo
Rozbielone dzikie uderzenia pędzla budują wymowę obrazu

Obraz w charakterze pracy z filmu Wall Street autorstwa Lucasa Samarasa może znaleźć się w naszym salonie. Jest do kupienia na aukcji w Sotheby’s  15 000 – 20 000 USD.